2019
Jak se plní americké sny v technologických firmách
Letošní rok se stal velmi důležitým zejména pro technologické firmy, které začaly veřejně obchodovat a vstoupili na americkou burzu. Všichni je známe a víme, že jsou extrémně úspěšní. Jejich majitelé mají spoustu peněz. Spojuje je ovšem ještě něco, o čem se tolik nemluví.
Čtyři z pěti velkých technologických firem, které v první polovině roku 2019 vstoupili na burzu založili imigranti. Pro cizince není vůbec jednoduché se vypořádat s americkými zákony. Je poměrně složité získat povolení k trvalému pobytu i přesto, že jsme v USA založili a rozběhli vlastní podnikání.
Slack
Slack Technologies má tři spoluzakladatele, kteří se nenarodili ve Spojených státech. Jde o Kanaďana Stewarta Butterfiedla, Brita Cala Hendersona a Rusa Sergeje Mourachova. Firma má více jak tisíc zaměstnanců a jeho tržní hodnota je více jak 18 miliard dolarů. Základem společnosti je aplikace pro pracovní komunikaci, kterou si můžete stáhnout do mobilu, tabletu i počítače.
Uber
Tuto společnost známe všichni. Jde o alternativu ke klasickému taxi a během krátké chvilky se stala velmi populární po celém světě. Víte ale, kdo ji založil? Stojí za ní Travis Kalanick (což je americký občan), ale také Garrett Camp, který pochází z Kanady. A i když my můžeme Kanadu brát jako součást USA, jedná o naprosto jiný státní celek s jinými zákony, politikou a občanstvím.
Uber v současnosti zaměstnává přes 22 tisíc osob, přičemž asi polovina z nich pracuje na území Spojených států. Jejich tržní hodnota činí neuvěřitelných 76 miliard dolarů, a to za pouhých 10 let působení na trhu.
Zoom
Společnost Zoom Video Communications díky vízovým zákonům málem ani nevznikla. Její zakladatel a vizionář Eric Yuan je totiž z Číny. V 90. letech se rozhodl odstěhovat se do Ameriky a založit firmu, která zprostředkovává videokonference. Tehdy v Číně internet nebyl zrovna na vzestupu, a proto si vybral právě USA. Jenže se zdálo, že vůbec nedostane vízum. Uspěl totiž až s devátou žádostí.
Nakonec se ukázalo, že to byla správná volba a bylo štěstí, že se Yuan nevzdal. V současnosti má totiž Zoom více jak 13 tisíc zaměstnanců a tržní hodnotu na burze celých 23 miliard dolarů. A to všechno jen díky vytrvalosti zakladatele.